Php Değişken Türleri- Not Dört

+ Deli mühendis bey, şimdi aklıma bir soru daha takıldı. Sen tamam bize dedin değişkenler şöyle tanımlanır. Değişken tanımlarken şunlara dikkat etmelisiniz diye. (Ders iki: Belgelerle geldim.)

Evet.

+Peki değişkenlerin türleri var mıdır. Bir değişkeni sayı olarak veya yazı olarak tanımlayabilir miyim ? Bana bunu açıklayabilir misin?

Tabii. Elimden geldiği kadarıyla.
O zaman şimdi değişken türleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

İlk olarak değişken türlerinden birisi olan integer (tamsayılar) a bakalım.

integer tanımlamasında 0dan 9a kadar olan rakamları kullanmalıyız. Değişken içeriğinde , veya boşlık olmamalıdır.

+ Peki integerları negatif tanımlayabilir miyiz?

Evet tanımlayabiliriz de, tam söylüyordum acele etmesen iyiydi. Neyse evet tam sayı demek -.. -5, -4, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4, 5, … dü. Yani içinde hem negatif sayılar hem pozitif sayılar hem de nötr sayı bulunamabiliyordu. Php’de integer tanımlamasından tanımlamanın başına – koyar isek negatif sayı olmuş olacaktır.

Tam sayılar hakkında bu kadar bilgi yeterli. Şimdilik ondalık sayılara geçelim.

Ondalık sayılar (float) tanımlamasından ondalık kısmı ile tam kısmı ayırmak için . (nokta işareti) konulur.

Şimdi bir başka değişken türü olan boolean‘a bakalım. Boolean değişken tanımlarken elimizde iki seçenek vardır. Boolean değişkenin değerini ya TRUE ya da FALSE olarak girmek gerekmektedir. boolean değişkenleri fonksiyonlardan çıkmak için vs. çok kullanacağız.

Bir de null diye bir şey var. Eğer değişkene değer vermek istemiyorsak NULL  kullanılır.

 

+ Mühendis bey, bir sorum olacak ? Şimdi ben tanımladığım bu değişkenlerin hangi türden olduğunu öğrenebilir miyim? Öyle bir fonksiyon var mı?

Evet, öyle bir fonksiyon var. var_dump(degisken);  fonksiyonu size parametre olarak gönderilen fonksiyonun türnü ve değerini geri döndürüp ekrana çıktı olarak yazdıracaktır.

Örnek;

Ekran Çıktısı:

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir